به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مراسم رونمایی از نرم افزار کتابخانه و مرکز اسناد (آذرسا) در پژوهشگاه سازمان میراث پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با حضور سید محمد بهشتی؛ رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجید جراح؛ مدیر عامل شرکت پارس آذرخش، ملیحه مهدی آبادی؛ رییس مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ سعید امیریان؛ مدیر برنامه ریزی و آمار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶ در مراسم رونمایی از “نرم افزار کتابخانه و مرکز اسناد “، با قدردانی از زحمات همکاران که در شرایط سخت برای رسیدن به نقطه صفر صفر تلاش می کنند به بیان تاریخچه استفاده از رایانه در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دهه هفتاد پرداخت  .

بهشتی اظهار داشت :کلاس های آموزش رایانه برگزار شد و موارد ابتدایی کار با آن نظیر ورود به سایت ، ساختن ایمیل و… به همکاران آموزش داده شد .
بهشتی اظهار داشت :این مسیر طی شد تا در اواخر دولت خاتمی بخش آی تی کشور گزارشی را با عنوان کارنامه آی تی دولت خاتمی چاپ کرد که در آن سه حوزه شامل وزارت نفت ، ریاست جمهوری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موفق اعلام شدند  به این ترتیب سازمان توانست در زمینه آی تی موفقیت بزرگی کسب کند ،برای همین است که در کل سازمان و از جمله پژوهشگاه رسیدن به نقطه صفر صفر یک کار بزرگ و مهم است و پیش پا افتاده نیست .
او گفت : شاید اگر در سال ۷۶حرکتی می کردیم نمی دانستیم به کجا می خواهیم برسیم و خیلی از اوقات حرکتمان در تاریکی بود که البته آن برای خودش شیرینی هایی داشت درست عین کریستف کلمب که نمی دانست به کجا و کی خواهد رسید و به همین دلیل هم هیجان انگیز بود و به یاد ها ماند .
آن  زمان کار ما هم ازاین جنس بود ولی الان رسیدن به قله صفر صفر که قبلا فتح کرده ایم حلاوت دیگری دارد .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت:  اتفاقی که در مرکز اسناد پژوهشگاه افتاده بسیار مبارک است زیرا که مرکز اسناد سمبلیک هم است و اگر توفیقاتی داشته باشیم وجه نمادین هم دارد.
به گفته بهشتی مرکز اسناد بیشترین آسیب را در سالهای گذشته دیده و اگر کمر راست کند به بخش های دیگر قوت قلب می دهد که باید به پیشرفت آن امیدوار بود .
بهشتی در ادامه به تلاش برای تهیه دانش نامه تاریخ معماری و شهرسازی ایران پس از رفتن از میراث فرهنگی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که نکته جالب این بود که هر چه در طول این مدت در مورد آثار ایران در  ویکیپدیای بین المللی وجود داشت از این دانش نامه نقل می شد.
او اظهار داشت : تمامی دانشجویان دانشکده های معماری و مرمت به این دانشنامه اتکا داشتند وقتی هم که تعطیل شد همه با مشکل مواجه شدند زیرا زمانیکه امکانی وجود دارد ارزش اش را نمی دانیم و اگر نباشد انگار همه راه ها بسته  می شوند .
وی خاطر نشان ساخت که  در حال حاضر دسترسی به یک سند و نقشه برای دانشجویان معماری کار سختی است.
او گفت : اگر کتابهای تاریخی را در ده سال اخیر مطالعه کرده باشید می بینید که یک سوم کتاب ها شرح و نحوه دسترسی به اسناد است که با انجام  سفرها و مشقات زیاد به دست آمده  و ماجراهای مفصلی دارد و دسترسی به این اسناد کمک می کند که یک سوم کتاب کاغذ هدر نرود و صرف اصل مطلب شود .
از این رو این کار برای افرادی که اهل تحقیق و مطالعه هستند مفید است و همه می توانند از این ظرفیت ها بهره مند شوند .
    پیشینه استفاده از نرم افزار
ملیحه مهدی آبادی رییس مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دیگر سخنران این نشست به بیان پیشینه استفاده از نرم افزار در مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه پرداخت و گفت :در گذشته این مرکز از نرم افزار نقش جهان مشتمل بر عکس ، نقشه و گزارش ها استفاده می کرد که تنها اسناد دیجیتالی بر روی آن قرار داشت و کاربران از طریق اینترنت می توانستند به آن دسترسی یابند .
وی افزود :سالها بعد در زمان دورکاری پژوهشگاه و انتقال مرکز اسناد به شیراز نرم افزار پارس آذرخش در دسترسی کاربران قرار گرفت ولی به دلیل وجود ۴۶هزار ریکورد قدیمی در نرم افزار نقش جهان که باید روی نرم افزار جدید قرار می گرفت نرم افزار جدید پارس آذرخش که در طی این سالها پیشرفته کرده بود مورد استفاده قرار گرفت .
او افزود :در کتابخانه نیز مدتی از نرم افزار کاوش و بعد از آن از پارس آذرخش استفاده کردیم و قرار بود تحت این نرم افزار تمام کتابخانه های استان به یکدیگر متصل شوند که به دلیل مشکلات در چارت اداری این امکان هم اکنون میسر نیست.
مهدی آبادی اظهار امیدواری کرد به زودی این ارتباط با مرکزیت مرکز اسناد و کتابخانه انجام گیرد تا این مرکز نقش مرکزیت خود را حفظ کند .
وی گفت : در این مدت تعدادی اسناد در استان ها تولید شده و در دسترس مرکز اسناد قرار نگرفته است و این مرکز از آن بی بهره است و تلاش می کنیم که این امکان پذیر شود .
سعید امیریان مدیر برنامه ریزی و آمار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیگر سخنران این نشست با اشاره به بررسی های صورت گرفته برای انتخاب نرم افزار کتابخانه و مرکز اسناد دو ویژگی مدیریت اسناد و تلفیق کتابخانه را از ویژگی های برتر این نرم افزار عنوان کرد .
او افزود :این نرم افزار به راحتی قابل ارتقا است به نحوی که در تلاش هستیم کتابخانه موزه ملی و کتابخانه مرکز استان ها را به آن بیفزاییم .
وی درادامه به بیان اقدامات صورت گرفته در بخش آی تی پژوهشگاه پرداخت و گفت:راه اندازی سیستم یکپارچه آی تی ، راه اندازی پورتال ، سامانه ساترا ، اطلس ها ، سیستم چارگون ، شبکه هنرهای سنتی ، سیستم کنترل پردازش و … از عمده ترین فعالیت های این بخش در سه سال اخیر است .
عبدالکریم شادمهر معاون اداری مالی و منابع انسانی دیگر سخنران این نشست با ابراز تأسف از اینکه اقدامات ۱۵سال پیش اکنون باید دوباره راه اندازی شود اظهار امیدواری کرد مکان و فضای بهتری که مورد نیاز مرکز اسناد و کتابخانه است در اختیار این مرکز قرار گیرد .