دوازدهمین گردهمایی دوره ای روسای کتابخانه های مرکزی و مراکز تامین منابع الکترونیک دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور ۶۵ نماینده از سراسر کشور به مدت ۲ روز از تاریخ ۵ خرداد سال ۱۳۹۵ در شهر لنگرود (چمخاله) آغاز بکار کرد..
این همایش با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.
در ابتدا دکتر رسول تبری سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان همایش، مطالبی را در خصوص هدف برگزاری همایش بیان کرد. درادامه برنامه دکتر پیام کبیری رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد “گزارش استفاده دانشگاه ها از منابع الکترونیک” ، “اخبار جدید الکترونیک” و “برنامه آموزش در مناطق ده گانه آمایشی” مطالبی را ایراد نمود.
سپس بانک اطلاعاتی پایان نامه‌های علوم پزشکی کشور توسط خانم فرناز راستگار مدیر بخش پشتیبانی شرکت پارس آذرخش معرفی و رونمایی شد.
در ابتدا در مورد تاریخچه شروع این پروژه که از همایش مشهد مبنی بر رفع نیاز جامعه پزشکی ایران بابت داشتن بانک اطلاعاتی جامع از پایان نامه های علوم پزشکی کشور بود توضیحاتی داده شد.
خانم راستگار در ادامه در مورد نحوه استفاده کاربران از این سیستم، نحوه جمع آوری اطلاعات از مراکز علوم پزشکی و در مواردی به مشکلات و کمبودهایی که در انجام این پروژه به آنها برخوردند اشاره نمود.
این بانک اطلاعاتی در ابتدا به صورت آفلاین ارائه می شود اما در آینده ای نزدیک به صورت آنلاین و از طریق راه های ارتباطی استاندارد، اطلاعات خود را از مراکز فراخوانی میکند.
بعد از استراحتی کوتاه روسای کتابخانه های مرکزی دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، ارومیه و بیرجند گزارشاتی را در زمینه کتابخانه مرکزی استان های مذکور ارائه نمودند.
سپس سرکار خانم زکیانی ، رییس گروه تامین منابع و اطلاع رسانی ستاد مرکزی ، در مورد ارزشیابی کتابخانه ها توضیحاتی را ارائه دادند. سپس دکتر کبیری در مورد کارگاه های آموزشی مناطق ده گانه آمایشی و برنامه ریزی آن شرح داده و در ادامه مقرر گردید تمامی کتابخانه ها برنامه پیشنهادی مربوطه را به مرکز اطلاع رسانی ارسال نمایند. در روز دوم کارگاه ، بازدید حضوری بعمل آمد.
در جلسه عصر همایش کارگاه آموزشی آشنایی با نحوه افزایش تاثیرگذاری تولیدات پژوهشی برگزار گردید.