به گزارش روابط عمومی پارس آذرخش; کارگاه آموزشی نگاهی بر فناوری رایانش ابری در کتابخانه‌ها با تدریس دکتر مهدی علیپور حافظی (مدرس دانشگاه علامه طباطبائی تهران) در شهر قم برگزار شد.
این کارگاه یک روزه که پنجمین کارگاه‌ از مجموعه کارگاه‌های آذر و دی ماه  ۱۳۹۵ بود که به همت و همکاری شرکت نرم افزار کتابخانه ای پارس آذرخش  و کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، روز پنجشنبه دوم دی ماه در محل کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه (س)، برگزار گردید.

در ابتدا این نشست مدرس کارگاه، با بررسی وضعیت موجود فناوری در کتابخانه‌ها به  شناسایی چالش‌های موجود در کتابخانه ها پرداخت و  اشاره کرد کتابخانه­های امروزی صاحب نرم افزارهای کتابخانه ای هستند که فقط با ۱۰ درصد ظرفیت آنها بهره می برند و با توجه به این که یکپارچه‌سازی سامانه‌ها هزینه‌بر و دشوار است هر کتابخانه به سازماندهی داده های خود می پردازد در نتیجه این امر شاهد ذخیره ‌سازی هزاران باره داده‌های کتابخانه‌ای مشابه باشیم در واقع استفاده از سامانه‌های مستقل باعث دشواری و گرانی همکاری بین کتابخانه‌ای شده است.

جستجوگران اطلاعات در محیط واحد وبی به دنبال اطلاعات هستند، و سامانه‌های پراکنده مانع از قرار گرفتن کتابخانه‌ها در این فرآیند هستند. کتابخانه ها  عملکرد جزیره‌ای داشته و به سان جزیره های جدا از هم فقط به کاربران کتابخانه خود ارائه خدمات می دهند. در نتیجه جایگاه کتابخانه ها در فرایند پژوهش های امروزی کم رنگ شده است.

وی بهره گیری از خدمات موبایلی و رایانش ابری را به عنوان تازه ترین راهکارها  برای بهبود وضعیت موجود در کتابخانه‌ها معرفی کرد و به تشریح تئوری رایانش ابری پرداخت و از اهمیت رایانش ابری در کتابخانه‌ها سخن به میان آورد و با اشاره به این که لازمه آمادگی کتابخانه های امروزی با تحولات فناوری فراهم نمودن امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، نیروی انسانی، ایجاد قوانین و تبیین ساختارهای سازمانی است اشاره کرد که  کتابخانه‌ها سالیان متمادی است که از برخی از خدمات رایانش ابری استفاده می‌کنند و به عنوان نمونه از فهرستگان‌ها  به عنوان نرم‌افزارهای ابری نام برد.

معرفی انواع سرویس‌های رایانش ابری، انواع الگوهای ذخیره‌سازی ابری، مزایای رایانش ابری، جامعه هدف رایانش ابری، کاربرد رایانش ابری در کتابخانه های امروزی از اهم سرفصل­های این دوره آموزشی بود و در پایان نمونه های عملیاتی این فناوری به صورت عملی مورد آموزش قرار گرفت.

در پایان کارگاه آموزشی حجت الاسلام سید محمد صادقی آرمان از رونمایی ارائه خدمات وای فای جستجو در کتابخانه دیجیتالی آستان مقدسه حضرت معصومه سخن به میان آورد و طی مراسمی با اهدای لوح تقدیر از زحمات مهندس مجید جراح و کارمندان نمایندگی قم شرکت پارس آذرخش مراتب تقدیر و تشکر را ابراز نمود.

ششمین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آذر و دی ماه  ۱۳۹۵ با عنوان ” استراتژی های جستجو و مهارت ها  اطلاع یابی در اینترنت ، با تدریس دکتر یعقوب نوروزی  (دانشیار دانشگاه قم )” روز دوشنبه شش دی‌ماه از ساعت ۸-۱۲ برگزار می گردد.

 

آدرس محل برگزاری: قم.خیابان ارم. روبروی حرم مطهر، کتابخانه آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) واحد برادران. سالن جلسات کتابخانه.