معصومه حسنی خوانسار، مدیر کل اداره کتابخانه‌های استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) نسبت به سفر اخیر سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد و گفت: بازدید وزیر ارشاد بسیار باعث دلگرمی بسیاری شد. این اتفاق در این منطقه بسیار روحیه‌بخش بود.

وی درباره سخنان صالحی جهت بازسازی کتاب‌خانه‌های مناطق زلزله‌زده تا پایان سال ۱۳۹۷ گفت: من نسبت به این وعده بسیار خوش‌بین هستم و امیدوارم طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده تا پایان سال ۱۳۹۷ بازسازی کامل کتاب‌خانه‌های این مناطق انجام شود. البته سعی استان هم بر این است که علاوه‌بر بازسازی ساختمان‌ها، بازسازی فرهنگی هم داشته باشیم.

حسنی درمورد بودجه تخصیص داده شده به بازسازی کتاب‌خانه‌ها اظهار کرد: از میان ساختمان کتابخانه‌های استان فقط دو ساختمان آسیب جدی داشته است که برای یکی حدود ۵۰۰ ملیون تومان و دیگری نزدیک به ۹۰۰ ملیون تومان هزینه برای بازسازی برآورد شده است؛ ۳۰۰ ملیون تومان هم برای برخی کتابخانه‌ها که نیاز به مقاوم‌سازی دارند در نظر گرفته‌ایم.

وی گفت: کل بودجه‌ای که برای مقاوم‌سازی و بازسازی ساختمان کتابخانه‌های استان در نظر گرفته شده است حدود ۴ میلیارد تومان است که علاوه‌بر مقاوم‌سازی کل ساختمان کتاب‌خانه‌ها، به فعالیت‌های فرهنگی هم نیز تخصیص داده می‌شود.

حسنی درباره برنامه‌های فرهنگی در حال اجرا برای کودکان مناطق زلزله‌زده اظهار کرد: در حال حاضر بالای ۱۰۰ برنامه فرهنگی داریم که داخل چادرها برای کودکان برگزار می‌کنیم از جمله این برنامه‌ها برگزاری کلاس‌های قصه‌گویی و نقاشی و کاردستی و نمایش عروسکی و مسابقات کتاب‌خوانی است. تمام  فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در این مناطق زیر نظر اداره کل کتابخانه‌های استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

مدیر کل اداره کتابخانه‌های استان کرمانشاه افزود: در این مدت کتابخانه‌هایی هم که آسیب دیدند، هیچگاه تعطیل نشدند و همچنان در جهت بهبود روحیه کودکان به فعالیت خود ادامه دادند حتی از شهرستان‌های اطراف هم خدمات‌رسانی‌های زیادی در این زمینه انجام شد. با وجود خسارت‌های زیادی که اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان دیده بود باز هم خدمات‌رسانی خود را فراموش نکرد؛ از جمله این خدمات تهیه کانکس‌های زیادی برای آسیب دیدگان بود و تنها فعالیتی که پس از وقوع زلزله متوقف شد امانت کتاب از کتابخانه‌ها به افراد بود.

حسنی خوانسار در پاسخ به این پرسش که آیا در انجام فعالیت‌های فرهنگی از سوی ناشران کمکی داشته‌اید یا خیر، گفت: تا کنون از سوی هیچ ناشری پیشنهاد فرهنگی نداشتیم و خود ما سعی کردیم در کنار فعالیت‌های فرهنگی وسایل ضروری را برای بچه‌ها فراهم کنیم. همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور محموله‌ای حدود ۲۰ ملیون تومان که این محموله‌ها دارای لباس گرم و لوازم التحریر بود را ارسال کردند. در کل در این مدت نهاد کتابخانه‌ها در کنار مردم به ویژه بچه‌های زلزله زده بودند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: انتظار و توقعی که نهادهای کتابخانه استان کرمانشاه از دیگر دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی دارند این است که باید در کنار یکدیدگر بتوانیم به یک دستاورد خوب فرهنگی برسیم و روحیه شادی در بچه‌ها به وجود بیاوریم و به نظر من همه ارگان‌ها برای رسیدن به این هدف باید دست به دست یکدیدگر دهند.