در مراسم ویژه نکوداشت تاسیس کتابخانه ملی، از روسای کتابخانه‌های ملی کشورها، رییس و دبیر ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری)، سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران و رایزنان فرهنگی آنها دعوت شده است.

به گزارش ایلنا؛ مظفر پاسدار شیرازی (سخنگوی ویژه‌برنامه‌های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی) در ابتدای این مراسم گفت: در فرهنگ ما این قدمت جای افتخار و مباهات دارد. به همین منظور دکتر بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید داشتند که برنامه‌های ویژه‌ای برای سالگرد این مکان فرهنگی درنظر گرفته شده است.

او با بیان اینکه پوستر و لوگوی اولیه هشتاد سالگی کتابخانه در شهریور ماه سال جاری رونمایی شد، گفت: هدف از این نشست ارائه برنامه‌های ویژه مقرر شده در اسفند ماه جاری که از تارخ ۵ تا ۹ این ماه برگزار می‌شود.

رییس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه افزود: آیین نکوداشت کتابخانه ملی یکی از مهمترین رویدادها و رخداد فرهنگی کشور است که به جرات می‌توان آن را نخستین برنامه فرهنگی اختصاصی دولت دوازدهم لقب داد که هیچ سابقه‌ای در دولت های پیشین نداشته است.

پاسدار شیرازی با اشاره به اینکه در این برنامه ابعاد بین‌المللی را هم درنظر خواهیم گرفت، تصریح کرد: در مراسم ویژه این نکوداشت از روسای کتابخانه‌های ملی کشورها، رییس و دبیر ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری) ، سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران و رایزنان فرهنگی آنها دعوت به عمل آمده است بعلاوه در کنار آنان چهره‌های فرهیخته و فرهنگی حوزه علم و دانش نیز حضور خواهند داشت.

او افزود: اولین برنامه هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی با نمایشگاه هشتاد سال با کتابخانه ملی آغاز به کار می‌کند که به شکل مشترک در ۵ کتابخانه بزرگ کشور و ۱۲ شعبه استانی و منطقه‌ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزارخواهد شد. این ۵ کتابخانه شامل کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران، کتابخانه و مرکز اسناد آیت‌الله مرعشی و کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه ملی می‌شود.

سخنگوی ویژه برنامه‌های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی در ساختمان ۳۰ تیر این سازمان صبح روز شنبه ۵ اسفندماه سال جاری ساعت ۱۰ صبح، نمایشگاه را افتتاح می‌کند، ادامه داد: در کنار ایشان معاونان مرکز اسناد و کتابخانه ملی در چهار مرکز دیگر به شکل همزمان به افتتحاح سایر مراکز اقدام می‌کنند.

او با اشاره به اینکه این نمایشگاه از ۵تا ۹ اسفند ماه به مدت یک هفته دائر خواهد بود، گفت: در ساعت ۷ عصر ۵ اسفندماه نشستی با عنوان یاد ایام با حضور کلیه روسای پیشین کتابخانه ملی و پیشکسوتانی که در سال‌های اخیر با تلاش خود به جنبه‌های علمی این نهاد کمک بسزایی کرده‌اند، برگزار می‌شود. همچنین کتاب روسا و نام‌آوران کتابخانه ملی که به همت ناهید حبیبی آزاد و دکتر غلامرضا امیرخانی جمع آوری شده، در این مراسم رونمایی خواهد شد.

او با بیان اینکه در این نمایشگاه تازه‌ترین نسخه‌های خطی یک سال گذشته گردآوری شده است، ادامه داد: در صبح روز یکشنبه در سالن فرهنگ مرکز همایش‌های سازمان کتابخانه ملی رونمایی از اپلیکیشن و وبسایت جدید کتابخانه و سایت مارک ایران را داریم و برای نخستین بار نمایشگاه اوراق زرین را درساعت ۳ عصر همان روز در موزه کتاب و میراث مستند ایران برگزار می‌کنیم.

پاسدار شیرازی ادامه داد: در روز دوشنبه مراسم ویژه آیین نکوداشت را خواهیم داشت که در این مراسم از روسای کتابخانه‌های ملی، سفیران و شخصیت‌های برجسته فرهنگی کشور و همینطور شخصیت‌های سیاسی دعوت کرده‌ایم. همینطور از ریاست محترم جمهور، جناب آقای دکتر روحانی دعوت کرده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم از حضور ایشان بهره ببریم.

او اضافه کرد: ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه در سالن همایش گنجینه اسناد برای نخستین بار نشست تجلیل از راویان تاریخ شفاهی را خواهیم داشت. همچنین در این برنامه از ۳ کتاب رونمایی خواهد شد و در کنارآن از هزار شخصیتی که مخاطب تاریخ شفاهی ما بودند تقدیر و تجلیل خواهد شد. در عصر همان روز از مکتوبات کتابخانه ملی رونمایی می‌شود که این کتاب‌ها شامل تاریخچه کتابخانه ملی ایران به دو زمان انگلیسی و فارسی، فهرست مهرها و نقش مهرهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کتاب ۵۰ سال با بیانی است.

رییس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: درتاریخ شفاهی نیز کتاب عدالت و سیاست، کتاب دل سپرده به کودکان و ستاره فروزان را رونمایی خواهیم کرد.

او افزود: در روز چهارشنبه که آخرین روز گرامیداشت این مراسم است رونمایی از دانشنامه ایران زمین که فعالیت مشترکی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سازمان فرهنگ و ارتباطات است را خواهیم داشت بعلاوه اختتامیه را با حضور پیشکسوتان سازمان اسناد و کتابخلنه ملی داریم. همچنین درصدد هستیم نمایشگاهی را در ۵کلان شهر در سطح شهر برگزار کنیم که در حال رایزنی با شهرداری‌های تهران، مشهد ،تبریز، اصفهان و شیراز هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه‌ها را با آحاد مردم به اشتراک بگذاریم.