توافق مؤسسه نمایشگاه‌‌ها با نیمی از استان‌ها درباره زمان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب/ افزایش بُن خرید کتاب

رجبعلی سالاریان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به منظور برگزاری نمایشگاه کتاب در استان‌های سراسر کشور در سال جاری، رایزنی‌های خود را با مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها آغاز کرده است.

وی یادآور شد: این مؤسسه بهمن‌ماه سال گذشته، نامه‌‌ای مبنی بر «ارائه تاریخ پیشنهادی برگزاری نمایشگاه کتاب، از سوی استان‌ها» به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کرد. به همین منظور، همه استان‌ها تاریخ پیشنهادی خود را به مؤسسه اعلام کردند. بررسی این تاریخ‌ها بیانگر این مطلب است که عمده استان‌ها به برگزاری نمایشگاه کتاب در ماه‌های مهر و آبان، علاقه‌مند هستند. به همین دلیل برخی تاریخ‌های پیشنهادی با یکدیگر تلاقی دارند که اکنون در حال رایزنی با استان‌ها هستیم تا به یک تاریخ مشخص برسیم.

مدیر امور نمایشگاه‌های استانی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با بیان این‌که تاکنون با نیمی از مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره زمان برگزاری نمایشگاه کتاب توافق حاصل شده است، گفت: نخستین نمایشگاه استانی کتاب در سال جاری به صورت قطعی در شهریورماه برگزار می‌شود اما در حال حاضر در حال رایزنی با مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان هستیم تا نمایشگاه کتاب این استان در مردادماه برگزار شود.

سالاریان در پاسخ به این پرسش که «مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در سال جاری در نظر دارد چند نمایشگاه استانی کتاب برگزار کند؟» گفت: مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران مانند سنوات گذشته برگزاری نمایشگاه کتاب در همه استان‌ها را در دستور کار خود قرار داده است اما ممکن است به دلیل بروز یک سلسله مشکلات که اغلب نیز این مشکلات استانی هستند، مانند مشکلات بودجه، تغییر مدیریت و آماده نبودن مکان برگزاری نمایشگاه‌، در برخی استان‌ها برگزار نشود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که «آیا مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران تسهیلات ویژه‌ و متفاوتی نسبت به سال گذشته در نمایشگاه‌های استانی کتاب ارائه خواهد کرد؟» بیان کرد: امسال مبلغ اختصاصی بُن خرید کتاب در نمایشگاه‌های استانی کتاب با افزایش مواجه خواهد شد.