تاریخچه

 • دهه شصت

  • اولین نسخه بسته نرم افزار جامع کتابخانه (۶۹)
  • بانک اطلاعات خزر، مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران (۶۹)
 • دهه هفتاد

  • نرم افزار جامع کتابخانه نسخه “داس لیب سوئیت” (۷۰)
  • طرح فهرستگان کتب لاتین کشور (۷۱)
  • طرح فهرستگان اقتصاد کشاورزی (۷۳)
  • تولید کتابشناسی ملی ایران ۱۳۷۴ (۱۵ سال)
  • نرم افزار جامع کتابخانه نسخه “وین لیب سوئیت”(۷۵)
  • نرم افزار کتابخانه نسخه “پویا سوئیت” (۷۷)
  • نرم افزار جامع اطلاع رسانی نسخه “پارس وب سوئیت” (۷۷)
  • طرح فهرستگان جهاد (مرکز تحقیقات و آموزش) (۷۷)
  • تولید پایگاه های کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی شیراز (۷۰-۸۰)
 • دهه هشتاد

  • تولید نرم افزار تزاروس (۸۰)
  • تولید نمایه ملی ایران (۸۰)
  • طرح مکانیزاسیون ۱۳۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در قالب یکپارچه سازی (۸۲)
  • شبکه ملی کتاب های فارسی کشور (ارتباط برخط ۹۸ کتابخانه وابسته به وزارت علوم) (۸۲)
  • مکانیزاسیون سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران (۸۲)
  • شبکه ملی علوم پزشکی کشور (کتابخانه الکترونیک سلامت) (۸۳)
  • شبکه ملی کتاب های لاتین کشور (ارتباط برخط ۱۰۸ کتابخانه وابسته به وزارت علوم) (۸۳)
  • طرح فهرستگان جهاد کشاورزی (مجتمع های علمی کاربردی سراسر کشور) (۸۳)
  • پروژه مکانیزاسیون موسسه نشر آثار حضرت امام (ره) (۸۵-۸۷)
  • نرم افزار یکپارچه الکترونیک آذرخش (۸۸)
 • دهه نود

  • شبکه سراسری بین کتابخانه ای پارس هما (۹۰)
  • پروژه تجهیز و هوشمند سازی کتابخانه ها (۹۰)
  • سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش (۹۰)
  • نرم افزار آرشیو دیجیتال آذرخش (۹۱)
  • نسخه عربی نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال آذرخش (۹۳)
  • امکان جستجوی مدارک آذرخش در “پژوهشگر گوگل” (۹۳)

bannerhistory2


دهه شصت

با ورود کامپیوترهای شخصی در دهه ۱۳۶۰ به ایران و به کارگیری آن در اکثر سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی از جمله کتابخانه‌ها، آرشیوها و مراکز اسناد، این شرکت در زمستان سال ۶۸ تهیه و تولید نرم‌افزار جامع کتابخانه جهت ذخیره و بازیابی اطلاعات کتاب‌شناسی را در دستور کار خود قرار داد.
بدین ترتیب مطالعات مقدماتی جهت طراحی و پیاده‌سازی بسته نرم‌افزار جامع کتابخانه توسط گروه کارشناسان نرم‌افزاری پارس آذرخش و یک گروه کتابدار و اطلاع‌رسان به عنوان مشاور آغاز و در سال ۱۳۶۹ اولین نسخه این محصول به جامعه کتابداری و اطلاع‌رسانی معرفی شد. این نرم‌افزار در اندک زمانی توانست توجه بخش وسیعی از جامعه کتابداری و اطلاع‌رسانی را به سوی خود جلب نماید. با توجه به خصوصیت‌های این بسته نرم‌افزاری اعم از جامعیت، کاربرمداری و … گرایش گسترده‌ای به این نرم‌افزار رقم خورد و در طی زمان کوتاهی استفاده کنندگان بی‌شماری پیدا کرد.


دهه هفتاد

در زمستان ۱۳۷۷ طی انجام مطالعاتی جامع در خصوص شناخت، تحلیل و طراحی، پیاده‌سازی نرم‌افزار جامع کتابخانه تحت محیط عامل ویندوز آغاز شد. این نرم‌افزار انتخاب مناسبی برای جایگزینی نرم‌افزار قبلی بود، چرا که امکانات محیط‌های جدید از یک طرف و افزایش توقع کاربران نرم‌افزارها از طرف دیگر، در محیط‌های قبلی پاسخگو نبود. لذا تولید، توسعه و امکانات کتابخانه‌های الکترونیک در این نرم افزار پیش بینی شد و این نرم افزار هم در مدت زمان کوتاهی توانست جایگزین نرم‌افزارهای قبلی پارس آذرخش شود و خیل گسترده ای از جامعه استفاده کنندگان جدید به خانواده پارس آذرخش پیوستند. روند رشد صعودی در این مقطع، نیاز به انتشار اطلاعات در سطح وب جهانی را برای پارس آذرخش یک ضرورت اجتناب ناپذیر رقم زد. چرا که تا آن تاریخ هیچ اشاعه اطلاعاتی از کتابخانه‌ها در سطح وب جهانی در ایران مطرح نبود تا اینکه Parsweb Suite محصول مبتنی بر وب پارس آذرخش متولد شد.
در زمستان ۱۳۷۸ بررسی های دقیق و مطالعات جامع در خصوص شناخت، تحلیل، طراحی و پیاده سازی نرم‌افزار جامع اطلاع‌رسانی مبتنی بر وب (Parsweb Suite) آغاز شد و در مدت زمان کوتاهی توانست ارتباط برخط کتابخانه‌های کشور را تحقق بخشد. البته ارتباط بین کتابخانه‌ها در دهه هفتاد توسط پروژه‌های فهرستگان انجام می شد که الزاما شرکت پارس آذرخش مجری این پروژه‌ها بود.


دهه هشتاد

در پاییز سال ۱۳۸۷ پورتال کتابخانه‌ای شرکت پارس آذرخش، با هدف ایجاد چارچوب فکری و همچنین توسعه زیرساخت‌های فنی برای ارائه خدمات پیشرفته و امکان دسترسی پیوسته به مجموعه وسیع کتابخانه‌ها تولید شد. این برنامه یکی از اجزای کلیدی استراتژی الکترونیکی کردن خدمات کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی به حساب می‌آید.
گسترش و پیشرفت روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات، تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر کتابخانه‌ها و دیگر سازمان‌ها داشته است که به موجب آن دسترس پذیری اطلاعات و منابع اطلاعاتی با سهولت و سرعت چشمگیری انجام می‌پذیرد. همچنین امکان مدیریت بهینه اطلاعات و اطلاع رسانی مناسب به روش‌های مختلف برای کتابخانه‌ها فراهم گشته است. لذا شرکت پارس آذرخش توانست با بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین و در راستای حرکت به سوی کتابخانه دیجیتالی و تجربه خدمات جدید توسط کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، طرح ایجاد کتابخانه‌ای دیجیتال با رویکردهای نوین اطلاع‌رسانی، را در زمستان سال ۱۳۸۷ تحقق بخشد.
این حرکت منجر به تولید تنها نرم‌افزار تماماً مبتنی بر وب با رعایت کلیه استانداردهای مدیریت اطلاعات در حوزه کتابخانه دیجیتال در کشور گردید. این محصول “نرم افزار یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش” نام گرفت و توجه کاربران بسیار زیادی را در مدت زمان کوتاهی به خود جلب نمود.
سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال «آذرخش» با پوشش خدمات و سرویس‌های گوناگون در حوزه‌های گردآوری، سازماندهی، اطلاع‌رسانی و پژوهشی به عنوان یک راهکار جامع تحت وب قابل استفاده برای کتابخانه‌ها، مراکز اطلاع‌رسانی و پژوهشی، اسنادی و آرشیوی است. این سیستم فرایندهای مدیریتی کتابخانه‌های فیزیکی را نیز در کنار خدمات و سرویس‌های کتابخانه دیجیتال پوشش داده و بصورت یکپارچه مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد. به عبارت دیگر پوشش خدمات الکترونیک و دیجیتال یک کتابخانه تنها از طریق یک سیستم جامع و یکپارچه فراهم شده است.

دهه نود

با توجه به تغییرات و پیشرفت‌های قابل توجه در فن‌آوری ارتباطات، اطلاع رسانی از مهمترین فن‌آوری‌های عصر حاضر محسوب می‌شود که در تمامی زمینه‌های علمی، فنی، سیاسی و اجتماعی دگرگونی‌های بسیاری را فراهم آورده است. روش‌های نوین اطلاع‌رسانی، شیوه‌های سنتی بازیابی اطلاعات در یک مجموعه از اسناد و مدارک را تحت تأثیر خود قرار داده است. به شکلی که در حال حاضر می‌توان از روش‌های نوین جست و جو و بدون محدودیت جغرافیایی استفاده می‌شود.
بر همین اساس، در اسفند سال ۹۰، شرکت اقدام به طراحی و پیاده سازی سامانه‌ای در جهت ایجاد یک طرح جامع کشوری در رابطه با برقراری ارتباط بین کتابخانه‌ها با یکدیگر در قالب یک شبکه گسترده نمود. در فاز اول، پروژه‌ای تحت عنوان “سامانه جامع یکپارچه و توسعه خدمات بازیابی اطلاعات” در کتابخانه‌های دانشگاه آزاد که دارای پراکندگی در سطح کشور هستند، راه‌اندازی شد. خصوصیت بارز این سامانه امکان انواع جستجو در کتابخانه‌های دانشگاه آزاد بود. بررسی‌ها و مطالعات جامع تکمیلی، نشان داد سامانه بازیابی اطلاعات دارای ظرفیت‌های بالاتری نیز می‌باشد. به گونه‌ای که می‌توان تمامی کتابخانه‌ها در سطح کشور تحت پوشش شبکه سراسری با یکدیگر ارتباط داشته و در کنار جستجو و بازیابی اطلاعات فعالیت‌های تخصصی دیگری را نیز انجام دهند. با توجه به این امر، متخصصان شرکت در ادامه مسیر طرح توسعه، به پیاده‌سازی شبکه‌ای سراسری تحت عنوان “پارس هما” بر مبنای آن پرداختند. فن‌آوری‌های به کار رفته در این شبکه شامل جستجوی متحد و هم‌زمان (Federated Search) ، فن‌آوری پیوند بین منابع گوناگون کتابخانه(Link Technology)، فن‌آوری مرور پیشرفته(Advanced Browsing Technology)، فن‌آوری اشتراک منابع دیجیتال (Electronic Resource Sharing)، فن‌آوری مدیریت مجموعه‌ها (Collection Management)، فن‌آوری دسترسی به منابع بر اساس مجوز (License Management)، ارتقاء همکاری بین کتابخانه‌ها (Library Cooperation)، فن‌آوری ارسال اتوماتیک علاقه‌مندی (SDI) و فن‌آوری ارسال اتوماتیک اطلاعات (Push Technology) می‌باشد. در چشم انداز آینده توسعه این پروژه ملی و سراسری، از جمله اهداف متخصصان شرکت، اشتراک منابع دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی کتاب محور خواهد بود.

با نام گذاری سال ۹۱ تحت عنوان تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ایرانى، در گامی دیگر، شرکت پارس آذرخش به راه حل هوشمند سازی کتابخانه‌ها از طریق فن‌آوری RFID پرداخت. زیر سیستم‌هایی که در این راه حل معرفی می‌شوند عبارتند از : برچسب هوشمند(Tag)، ذخیره اطلاعات منابع بر روی برچسب (Staff Handling)، ایستگاه خودکار امانت (Self-check in/ check out)، صندوق بازگشت کتاب (Drop Box)، مدیریت قفسه(Shelf Management) و دروازه امنیتی (Gate). به دلیل گران بودن تجهیز کتابخانه به فن‌آوریRFID، شرکت به جهت کمک به جامعه کتابداری، کتابخانه و مراکز اطلاع رسانی، تصمیم به بومی سازی این فن‌آوری نمود و هزینه‌های هوشمند سازی کتابخانه‌ها را به یک سوم قیمت تقلیل داد. علاوه بر این، شرکت پارس آذرخش توانست در ظرف یکسال ۱۰ پروژه موفق تجهیز کتابخانه‌ها به فن‌آوری RFID را اجرا نماید که این اقدام در نوع خود در سطح کشور بی نظیر محسوب می‌شود.
از آغاز سال ۹۲، شرکت طرح نوینی در حوزه نرم افزار مدیریت آرشیو بنا نهاد که یکی از علل حرکت به این سمت، ضعف نرم افزارهای وارداتی موجود می‌باشد. به دلیل پتانسیل موجود در زیرساخت استاندارد نرم‌افزار جامع یکپارچه کتابخانه الکترونیک و دیجیتال آذرخش، پیاده سازی استانداردهای آرشیوی از جمله ISAD و ISAR، توسط کارشناسان شرکت انجام پذیرفت. با توجه به این امر، “آذرخش” توانایی مدیریت، ذخیره و نگهداری اسناد و مدارک آرشیوی با هر نوع قالب و امکان دسترسی پیوسته به آن‌ها را به صورت کاملاً تخصصی دارا خواهد بود.