پشتیبان‌گیری آنلاین

پر اهمیت‌ترین بخش هر سازمانی، اطلاعات ‌و سیستم‌‌های آن سازمان بوده و لزوم پشتیبان‌گیری از آنها به‌عنوان یک دارایی پر ارزش سازمان، بر هیچکس پوشیده نیست. به این منظور هر سازمان، نیاز به روش‌ها و استانداردهایی دارد تا بتواند در زمان از بین رفتن اطلاعات، در حداقل زمان ممکن آن را بازیابی کرده و سازمان را در مسیر عادی خود قرار دهد. از طرف دیگر، روش‌های حفاظت از اطلاعات، بـه‌طور قابل توجهی تغییر کرده‌اند و پیدا کردن راه حل مناسب جهت تهیه Backup، نه به خـاطر این که کـار دشواری است، بلکه به دلیل وجود راه‌ها و روش‌های بسیار برای تهیه آن، سخت و طاقت‌فرسا شده و مـمکن است برای شما مشکل‌ساز شود. لذا شرکت پارس‌آذرخش با بهره‌گیری از تجربه‌ و دانش کارشناسان مجرب خود و بررسی مدل‌های مختلف پشتیبان‌گیری از اطلاعات، استفاده از ابزارهای آنلاین همانند RMAN را به سازمان‌ها توصیه کرده و آمادگی خود را جهت راه‌اندازی این سیستم اعلام می‌نماید.

Recovery Managerیا به اختصار RMAN، ابزاری مفید در بانک اطلاعاتی اوراکل جهت مدیریت نسخۀ پشتیبان و بازیابی پایگاه داده است، که امکان پشتیبان‌گیری آنلاین و به هنگام کار بانک اطلاعاتی را فراهم کرده و درصد از دست دادن اطلاعات را به صفر می‌رساند و راه‌اندازی آن، در واقع تضمین در دسترس بودن در حداکثر زمان ممکن و به عبارت دیگر به حداقل رساندن زمان توقف فعالیت پایگاه داده است.

 

مزایای استراتژی Online Backup نسبت به Data Pump:

  • پشتیبان‌گیری Online / دوره‌ای

در روش آنلاین سیستم به صورت برخط در حال پشتیبان گیری است و پس از انجام هر تراکنش بالافاصله از آن فایل پشتیبان تهیه می‌شود. درصورتی‌که در حالت فعلی، پشتیبان‌گیری به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود (هر شب، هر هفته و … ).

در زمان نیاز به بازیابی اطلاعات، در روش آنلاین بازگشت اطلاعات تا آخرین تراکنش بانک داده، قبل از خرابی امکان‌‌پذیر می‌باشد. اما در روش فعلی، فقط اطلاعات موجود در آخرین فایل پشتیبان قابل بازیابی می‌باشند. به‌طور مثال اگر سرور مرکز در ساعت ۱۷ از دسترس خارج شود، در روش Online، امکان بازیابی اطلاعات تا آخرین تراکنش انجام شده، قبل از لحظه خرابی میسر است، ولی در روش فعلی، بازیابی اطلاعات تا آخرین فایل پشتیبان تهیه شده که در بهترین حالت صبح همان روز است، امکان‌پذیر می‌باشد.

  • تهیه فایل پشتیبان از کل بانک داده/ از اطلاعات

در روش Online، به‌صورت پیش‌فرض، فایل پشتیبان، از کل بانک داده همراه با تمامی اطلاعات موجود، شامل تنظیمات بانک داده، اطلاعات تستی و … تهیه می‌شود، اما در حالت فعلی، فایل پشتیبان، فقط از اطلاعات موجود در نرم‌افزار تهیه می‌شود.

هچنین در روش Online از تمامی تنظیمات اعمال شده در بانک داده که به مرور در هر مرکز برای بالا بردن کارایی بانک داده اعمال شده است هم پشتیبان تهیه می‌شود، در صورتی‌که در حالت فعلی با نصب مجدد بانک داده و بازیابی اطلاعات، این تنظیمات ارزشمند از بین خواهد رفت.

  • تهیه فایل پشتیبان به حالت‌های مختلف/ تهیه در حالت Full Backup

در روش آنلاین، طراحی یک سناریو پیچیده بسته به نوع و حجم اطلاعات سازمان امکان‌پذیر است. به‌طور مثال می‌توان تعریف نمود که در روزهای کاری فقط از تغییرات، فایل پشتیبان تهیه شود و هر پنجشنبه نیز یک Full Backup از اطلاعات تهیه شود، در صورتی‌که در حالت فعلی فقط امکان تهیه Full Backup وجود دارد.

  • سرعت تهیه فایل پشتیبان

به دلیل تکنولوژی جدید استفاده شده در روش Online Backup، سرعت تهیه فایل پشتیبان در این روش بسیار بیشتر از حالت فعلی است. در روش فعلی، برای مراکزی با حجم اطلاعات بالا، به این دلیل که هر شب فایل پشتیبان به صورت Full تهیه می‌شود، امکان طولانی شدن زمان تهیه فایل پشتیبان و اختلال در کارکرد نرم‌افزار در ساعات اولیه صبح وجود دارد، اما این مشکل، در روش online تحت هیچ شرایطی ایجاد نمی‌شود، چرا که در روزهای کاری هفته، فایل‌های پشتیبان به‌صورت incremental تهیه می‌شوند و تجربه نشان داده است که این عملیات در بزرگترین سازمان‌ها یا دانشگاه‌ها هم بیش از دو ساعت طول نخواهد کشید.

  • سرعت بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات به دلیل تکنولوژی جدید تر در روش Online Backup بسیار سریعتر می باشد. در مراکز بزرگ با اطلاعات حجیم این زمان می تواند تا یک دهم هم کاهش یابد. در زمانی که سرور یک مرکز و یا یک دانشگاه  از دسترس خارج می‌شود . طولانی ترین زمان در پروسه نصب مجدد سرور، زمان restore نمودن اطلاعات می باشد که می تواند باعث از دسترس خارج شدن نرم افزار به مدت چندین روز شود .

  • پایداری بانک داده

در روش Online Backup چون فایل پشتیبان از کل بانک داده تهیه می‌شود، از این فایل پشتیبان، می‌توان برای بازیابی و رفع عیب‌های خود بانک داده اوراکل نیز استفاده نمود و در صورت صدمه دیدن اوراکل به هر دلیل، امکان رفع عیب آن با سرعت بالا وجود دارد. اما در روش فعلی چون فایل پشتیبان فقط از اطلاعات اوراکل تهیه می‌شود، لذا در صورت وقوع چنین حوادثی هیچ راهی به جز نصب مجدد اوراکل و restore نمودن اطلاعات نمی‌باشد.

  • پایداری فایل‌های پشتیبان

ساختار بانک داده اوراکل، در زمانی که Online Backup فعال می‌باشد، به گونه‌ای است که اگر سیستم پشتیبان‌گیری، به هر دلیل از دسترس خارج شود، بلافاصله اوراکل عملکرد بانک داده را متوقف می‌کند و به اصطلاح به حالت Waiting Mode می‌رود و منتظر فعال شدن مجدد Online Backup می‌ماند. به همین خاطر تا زمانی که بانک داده فعال بوده و نرم‌افزار در حال سرویس‌دهی می‌باشد، به طور حتم سیستم پشتیبان‌گیری هم در حال فعالیت است. اما در روش فعلی، سیستم پشتیبان‌گیری به‌صورت کاملا مجزا عمل می‌کند. به این معنی که امکان دارد به هر دلیلی پشتیبان‌گیری از کار افتاده باشد ولی بانک داده کارکرد روزانه خود را ادامه دهد، به همین دلیل، در این روش نیاز به بررسی لاگ عملکرد فایل پشتیبان به‌صورت مستقل می‌باشد. به طور مثال گاهی کارشناسان شرکت با مراجعه به مرکز و بررسی سیستم تهیه فایل پشتیبان، متوجه می‌شوند که این سیستم به دلیل پر شدن هارد یا سایر مشکلات چند ماه است که از کار افتاده ولی کارشناسان سازمان متوجه آن نشده‌اند.