کارگاه آموزشی “استراتژی های جستجو و مهارت های اطلاع یابی در اینترنت”، با تدریس دکتر یعقوب نوروزی در قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارس آذرخش، آخرین کارگاه‌ از مجموعه کارگاه‌های آذر و دی ماه  ۱۳۹۵ به همت و همکاری شرکت نرم افزار کتابخانه ای پارس آذرخش  و کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، روز دوشنبه شش دی ماه در محل کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه (س)، برگزار گردید.

دکتر یعقوب نوروزی (دانشیار و مدیر گروه علم اطلاعات دانشگاه قم) در این کارگاه یک روزه به ارائه مباحثی در زمینه بایسته های لازم در جهت انجام یک جستجوی موفق به منظور کسب اطلاعات علمی توسط پژوهشگران و محققان پرداخت و با اشاره به این که جستجوی  بهینه اطلاعات مستلزم کسب مهارتهای است که خود جزئی از یک مفهوم کلی تر تحت سواد اطلاعاتی است تا فرد بتواند نیازهای اطلاعاتی خود را تشخیص داده و منابع لازم برای رفع آن نیازها را تشخیص دهد و در آن منابع به نحو موثری جهت جستجو و ارزیابی استفاده کند تا در نهایت و بهترین گزینه انتخاب شود و اطلاعات به دست آمده با دانش قبلی خود پیوند دهد که حاصل این پیوند تولید اطلاعات جدیدی باشد که بر اساس رعایت ملاحظات قانونی تولید شده است، به معرفی اصول سواد اطلاعاتی و انواع درگاه های جستجو اطلاعات، موتورهای کاوش، ابرموتورهای کاوش، فهرست های عمومی وب، فهرست های موضوعی وب، و فهرست های تخصصی وب و نحوه جستجو و کسب اطلاعات از آن ها پرداخت.

در ادامه این دوره آموزشی پایگاه های داده مقالات و پایان نامه های تخصصی- علمی داخلی و خارجی و حوزه موضوعی تحت پوشش هر یک معرفی گردید و شیوه های جستجو و کسب مقالات داده های علمی از آن ها  در طی ۸ مرحله کلی تدریس گردید. توضیح ریزش کاذب و عملگرهای جستجو و آشنایی با نحوه جستجو موفق در زمینه پیدا کردن تصاویر، فیلم، فایل، صدا، کتاب، کنفرانس، و … از دیگر مباحث و سرفصل های این دوره آموزشی بود. در پایان این دوره آموزشی نحوه جستجو اطلاعات در شبکه های اجتماعی علمی آموزش داده شد.
گزارش تصویری کوتاه این کارگاه را نیز میتوانید در بالا مشاهده کنید.