به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نیکنام حسین‌پور با بیان این‌که سهمیه‌بندی یارانه خرید کتاب دانشجویان امسال برای محفوظ ماندن حق دانشجویان استانی انجام شده است، اظهار کرد: یارانه خرید کتاب با توجه به فهرست ارائه شده از دانشگاه‌ها در هر استان بر روی سایت بارگذاری شده است.

وی افزود: برخی دانشگاه‌ها هنوز لیست دانشجویان خود را برای دریافت یارانه خرید کتاب به معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال نکرده‌اند و این موجب شده است برخی دانشجویان نتوانند با مراجعه به سایت از تسهیلات ارائه شده بهره برند.

مشاور منابع و امور انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: با توجه به این‌که مهلت ثبت‌نام بُن دانشجویی تا اول اردیبهشت‌ماه است، دانشگاه‌ها می‌توانند هر چه سریع‌تر نسبت به ارسال لیست دانشجویان برای دریافت یارانه خرید کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنند تا پس از بارگذاری روی سایت نمایشگاه، دانشجویان از این فرصت استفاده کنند.

بر اساس هماهنگی‌های انجام شده در این دوره از نمایشگاه، کارت مجازی خرید کتاب به جای کارت فیزیکی برای دانشجویان صادر خواهد شد و دانشجویان می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن آسان‌پرداخت نسبت به پرداخت وجه خود اقدام کنند.

بُن‌کارت ۲۵۰ هزار تومانی برای اهل قلم در نمایشگاه کتاب

با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی خانه کتاب، در بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مبلغ ۲۵۰ هزار تومان به اهالی قلم به صورت رایگان تعلق خواهد گرفت.

با حمایت‌های صورت گرفته از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اهالی قلم، بُن‌کارت‌های اهالی قلم افزایش ۶۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

پدیدآورندگانی که در ۵ سال اخیر در حوزه کتاب بزرگسال، ۲ عنوان کتاب به چاپ رسانده‌اند و آن دسته از پدیدآورندگانی که طی ۵ سال اخیر در حوزه کتاب کودک و نوجوان ۳ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند بُن‌کارت خرید کتاب را دریافت خواهند کرد.

همچنین آن دسته از پدیدآورندگانی که در گذشته کارت بُن الکترونیک از خانه کتاب دریافت کرده‌اند، مبالغ به همان کارت واریز می‌شود و پدیدآورندگانی که از بُن‌کارت الکترونیک برخوردار نبوده‌اند، برای آنها کارت صادر خواهد شد. پدیدآورندگانی که از کارت عضویت در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و انجمن اهل قلم ایران برخوردار هستند، کارت بُن الکترونیک‌شان شارژ خواهد شد.

پدیدآورندگان که کارت عضویت این دو انجمن را دارند در صورتی که لیست آنها با شرایط پرداخت بُن الکترونیک مغایرت داشته باشد، مشمول این طرح نخواهند شد.

پدیدآورندگان تمامی کتب درسی، کمک درسی، آموزشی و کمک آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی راهنمای درسی، مجموعه تست یا آزمون از مقطع دبستان تا دکتری مشمول این طرح نخواهند بود و هیچ تسهیلاتی در قالب بُن‌کارت اهل قلم به آنها تعلق نخواهد گرفت.

پدیدآورندگان برای دریافت تسهیلات اهل قلم می‌توانند به سایت www.ahleghalam.ir مراجعه کنند.

جدول برنامه‌های علمی و فرهنگی در نمایشگاه کتاب تدوین شد

فتح‌الله فروغی، معاون کمیته فعالیت‌های فرهنگی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: این جدول بر اساس شرح وظایف و چارت سازمانی مصوب به صورت برنامه‌های علمی و فرهنگی در سالن‌های مختلف نمایشگاه کتاب برای حضور علاقه‌مندان به کتاب ارائه می‌شود.

وی درباره جزئیات برنامه‌های تالار گفت‌وگو در نمایشگاه کتاب تهران، گفت: برنامه‌های این تالار دربرگیرنده موضوعاتی است که به شکل خاص به حوزه نشر و قلم مربوط می‌شود و مسائل مورد نظر ناشران را از جنبه‌های مختلف و از دیدگاه‌های کارشناسی مورد توجه قرار می‌دهد.

فروغی افزود: نشست‌های تالار گفت‌وگو که به صورت پنل و سخنرانی برنامه‌ریزی شده است، با حضور صاحبنظران موضوعی اداره خواهد شد و محلی برای ارائه راهکارهای علمی در جهت پیشبرد اهداف صنعت نشر کشور است.

معاون کمیته فعالیت‌های فرهنگی موضوعاتی همچون «بحران محتوا»، «تولید و ویژگی‌های آن»، «توزیع و بازاریابی» و… را از جمله محورهای مربوط به تالار گفت‌وگو در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دانست.

وی با اشاره به سایر برنامه‌های کمیته فعالیت‌های فرهنگی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: سلسله نشست‌هایی در سرای اندیشه نمایشگاه کتاب برگزار خواهد شد که این‌گونه نشست‌ها بیشتر دربرگیرنده جنبه‌های فرهنگی است و به طور عام‌تر موضوعات حوزه قلم و نشر را در نظر دارد. سرای اندیشه فضای مناسبی را برای ارائه برنامه‌های فرهنگی و سازمان‌ها فراهم خواهد آورد.

معاون کمیته فعالیت‌های فرهنگی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: سرای اندیشه برای برنامه‌های مناسبتی در نظر گرفته شده و تعداد ۳۰ نشست از بین پیشنهادهای رسیده به دبیرخانه براساس اولویت موضوع و اعلام پیشنهاد برای این سرا پیش‌بینی شده است.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم امام خمینی (ره) قرار دارد.